Poznaj Uniejów

Uniejów to urokliwe miasteczko w województwie łódzkim, malowniczo położone nad brzegiem Warty. Piękna okolica, zabytki z fascynującą historią i serdeczni, zawsze uśmiechnięci mieszkańcy – to wszystko czyni z Uniejowa wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Teraz do atrakcji miasta dołącza restauracyjny Browar Wiatr.

O mieście

Pierwsze wzmianki o Uniejowie sięgają połowy XII wieku. Prawa miejskie nadano pod koniec XII wieku, ale w latach 1879-1919 Uniejów był ich czasowo pozbawiony. Na przestrzeni wieków miasteczko należało do Polski, Prus, a potem Niemiec oraz carskiej Rosji. Było rezydencją arcybiskupów gnieźnieńskich przez ponad wiek. W latach 1836-1919 całe dobra uniejowskie należały do rodu carskiego generała Karla hr. von Tolla. Od 2012 roku Uniejów jest uzdrowiskiem, dzięki wyjątkowym właściwościom gorących solanek leczniczych. Dziś miasteczko liczy prawie 3 tys. mieszkańców.

atrakcje uniejowa

Hotel Uniejów**** ecoActive & Spa

Czterogwiazdkowy hotel w centrum urokliwego Uniejowa. Malowniczo usytuowany na skarpie, nad prawym brzegiem rzeki Warty, w bliskim sąsiedztwie zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich oraz kompleksu termalno-basenowego. Zapraszamy do kontaktu: recpecja 519-318-000

Gości podróżujących do Uniejowa zapraszamy do:
- wyjątkowej restauracji LaRegina, uczestniczącej w programie "Okrasa łamie przepisy". Znajdziesz tu dania kuchni światowej oparte o produkty regionalne, idealnie wkomponowane w trendy zdrowego żywienia,
- daySPA UniejówThermalSpa, gdzie wykwalifikowani terapeuci zaproponują doskonałe zabiegi na twarz i ciało, masaże oraz autorskie rytuały,
- kawiarni CoffeeClub, gdzie sceneria hotelowego ogrodu oraz spokojne wody Warty sprawiają, że miejsce to jest idealne na relaks przy słodkim co-nieco i wybornej kawie,
- Balii z wodą termalną w hotelowym ogrodzie, które dają jedyną okazję aby o każdej porze roku móc na świeżym powietrzu korzystać z uroków SPA. Bez względu na pogodę mają Państwo możliwość kąpieli w wodzie o temp. ok. 39 st. C- hartować ciało, nawet przy blasku gwiazd.

Zapraszamy!

 

poznaj Uniejów hotel eco active
balia dzień
poznaj Uniejów termy

Termy uniejów

Pierwszych kuracjuszy przyjęły w 2008 roku. Wody lecznicze bijące w Uniejowie zawierają jod w ilości porównywalnej z Bałtykiem, a także siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza. Źródło znajduje się na głębokości 2 tys. m, a temperatura wody wynosi 68 stopni Celsjusza. Oprócz basenów w skład term wchodzi kasztel rycerski, w którym corocznie odbywają się tematyczne imprezy. Dzięki zawartości gorących solanek Uniejów od 2012 roku posiada status uzdrowiska.

Zamek w Uniejowie

Najbardziej znany zabytek Uniejowa. Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich zbudowano w latach 1360-1365 z inicjatywy arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego. Początkowo utrzymany był w stylu gotyckim. Po pożarze został przebudowany w XVI wieku. W kolejnym stuleciu całkowicie utracił znaczenie obronne. W 1836 zamek, wraz z całym Uniejowem, trafił w ręce rodziny generała von Tolla. Jego syn, Aleksander von Toll, nakazał przebudować kasztel w stylu klasycystycznym w latach 40. XIX wieku. W takiej formie zamek przetrwał do dziś.

poznaj Uniejów zamek Uniejów
uniejow_kolegiata_2

Kolegiata WNP

Gotycki kościół kolegiacki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiono w XIV wieku, a gruntownie przebudowano dwa stulecia później. Z II wojny światowej kolegiata wyszła mocno zniszczona. Odbudowa trwała w latach 1945-1946, a w roku 1958 wnętrze świątyni zostało odmalowane. We wnętrzu znajduje się prezbiterium z XIV wieku, ołtarze boczne  i sarkofag z XVII wieku.